Barcelona – Manchester 3-1. Fabuloasa Barcelona castiga trofeul

Barcelona s-a impus categoric în fa?a celor de la Manchester United ?i este noua de?in?toare a trofeului Ligii Campionilor. Catalanii au deschis scorul, ailment prin Pedro (27), case englezii au punctat prin Rooney (34), tadalafil iar Messi a dus-o pe Barca în avantaj în minutul 54, marcînd primul s?u gol pe un teren din Anglia. Tabela a fost închis? de un gol superb reu?it de David Villa.

Europa fotbalistic? are o nou? regin?. FC Barcelona, catalogat? pe bun? dreptate drept cea mai valoroas? echip? de club a ultimilor ani, a câ?tigat la doar doi ani distan?? un nou trofeu de Liga Campionilor.

?i în 2009 adversar? i-a fost tot Manchester United, iar scenariul celor dou? finale a fost în mare m?sur? identic. “Diavolii” lui Alex Fergusson au presat în startul jocului, dar Barcelona a luat jocul în st?pânire dup? primul sfert de or?.

Golul a venit în minutul 27, semnat de Pedro, din pasa lui Xavi Hernandez. Egalarea a adus-o Rooney, ?apte minute mai târziu, la singurul ?ut pe poart? pe care l-a avut United în prima repriz?.

Dup? pauz? a urmat recitalul Messi. Argentinianul a marcat primul s?u gol pe un teren de fotbal din Anglia, dar unul dintre cele mai importante ale carierei. A f?cut 2 la 1 pentru Barcelona ?i a egalat recordul lui Van Nistelroy de goluri marcate într-un sezon al Ligii Campionilor. David Villa a marcat ultimul gol, în minutul 69, iar Barcelona a câ?tigat pentru a patra oar? trofeul Ligii Campionilor.

Min. 93: Arbitrul fluier? finalul partidei. 3-1 pentru Barcelona, care este noua campioan? a Europei

Min. 91, Pedro, autorul primului gol, este schimbat în aplauzele tribunelor, cu Afelay.

Min. 90, Iniesta încearc? un lob spectaculos, Van der Sar este pe faz? ?i re?ine. Se arat? 3 minute de prelungire

Min. 88, Guardiola nu uit? de legendele Barcelonei. C?pitanul obi?nuit al catalanilor, Puyol, este introdus pe teren pentru a ridica trofeul. Aplauze îndelungi în tribune.

Min. 87: Cadre incredibile cu Alex Ferguson, mâinile îi tremur? de nervi pe acest final de meci.

Min. 85, Portarul Valdes ia cartona? galben pentru tragere de timp. La Barcelona intr? Keita în locul lui David Villa, Barcelona încerac? s? aib? un final f?r? emo?ii.

Min. 84, Chicharito arat? c? este ?i el pe gazon, dar Valdes îi fur? mingea înainte ca faza s? devin? periculoas?.

Min.80: Ryan Giggs cere penalty la un hen? comis de Pique în suprafa?a de pedeaps?. Arbitrul coniser? c? nu a existat inten?ie ?i las? faza s? curg?.

Min. 77, Ferguson for?eaz? atacul, este introdus Paul Scholes.

Min. 70: Gooool David Villa, 3-1 pentru Barcelona, care cu greu mai poate sc?pa trofeul în aceast? sear?.

Min. 69, Tiki-taka Barcelona, Manchester  abia dac? atinge mingea, Manchester nu mai trece în jum?tatea advers?. Ferguson simte momentul ?i face prima schimbare. Intr? Nani.

Min. 67, parad? Van der Sar la un ?ut din afara careului, acela?i portar prinde mingea ?utat? de Iniesta în faza urm?toare.

Min. 65, Messi umbl? la cutia cu artificii tehnice, este foarte aproape de a marca din acreul mic cu c?lcâiul.

Min. 63, Messi, aproape de 3-1, ?utul s?u este blocat de Van der Sar

Min. 60, Dani Alves vede cartona? galben pentru un fault dur la mijlocul terenului. Carrick îl imit? ?i este ?i el avertizat în faza imediat urm?toare.

Min. 58: Un fan (sa fie Jimmy Jump?) intr? pe gazon ?i îi pune un fular de gât lui Leo Messi. Stewarzii reac?ioneaz? cu întârziere, dar incidentul se termin? cu calm.

Min. 54: 2-1, Messi înscrie cu un ?ut pe mijlocul por?ii, Van der Sar a gre?it plasamentul. Este primul gol reu?it de argentinian în Anglia.

Min.52, Dubl? ocazie pentru Barcelona, Dani Alaves a ?utat în portar, apoi lobul lui Messi nu a trecut de funda?ii lui Mnachester.

Min. 48: Rooney se unduie?te mai ceva ca Shakira pe lâng? Gerard Pique, dar nu ob?ine nici m?car o lovitur? de la col?ul terenului.

Min. 46: A început repriza secund? cu Barcelona în atac. Dou? cornere în dou? minute pentru catalani.

Min. 45: Pauz? pe Wembley!

Min. 44: Moment de magie Messi, dar Barca rateaz? din nou desprinderea.

Min. 42: Schema Barcelonei la o lovitura libera nu iese ca la antrenamente, tabela r?mâne neschimbat?.

Min. 39, Iniesta ?uteaz? de la distan??, Van der Sar prinde f?r? probleme.

Min. 37, Fabulos! Rooney face marcaj la Messi, iar Xavi ?uteaz? peste transversal?.

Min. 32, 1-1, Rooney egaleaz? dup? o pas? de la Ryan Giggs, aflat într-o pozi?ie suspect? de ofsaid

Min. 28:  1-0 pentru Barcelona. Xavi paseaz? ca Ronaldinho în tinere?e ?i Pedro nu mai rateaz? ?inta. ?ut la col?ul scurt ?i Barcelona deschide scorul pe Wembley.

Min. 25: Giggs rateaz? mai r?u ca pe Twitter ?i Messi este blocat cu greu în careu. Alex Ferguson se ridic? nervos de pe banc?.

Min.21: Din nou David Villa îi verific? reflexele portarului olandez cu un ?ut la col?ul lung.

Min. 20, sut David Villa putin pe linga bara laterala. Van der Sar, la ultimul sau meci, s-a aruncat tiryiu dupa minge. In faza imediat urmatoare, Messi este blocat in careu.

MIN. 15: Ocazie URIA?? pentru Barcelona dup? ce catalanii au jucat “m?g?ru?ul” în careul celor de la Manchester.Pedro a ratat îns? de la marginea careului mic.

Min. 12: Barcelona pare s?-?i fi reg?sit jocul de pase, Sir Alex Fergoson mestec? gum? în ritm tot mai accelerat.

Min.11, Replica Barcelonei vine de la David Villa, care suteaz? în blocaj. Primul corner pentru Barca este f?r? efecte.

Min. 8: Valdez reu?e?ete o robinsonada in fa?a lui Rooney, care putea deschide scorul pe Wembley. Cea mai mare ocazie a meciului de pîn? acum.

Min.7: Hernandez este surprins in pozitie de ofsaid, catalanii au tremurat pina la ridicarea steagului.

MIN. 5: Barcelona trece cu greu în terenul de la Manchester, care are posesia.

MIN. 3, Manchester preseaz? în careul Barcelonei, ?utul lui Chicharito este blocat

MIN. 1: Arbitrul fluier? începutul meciului. Manchester ajunge pentru prima dat? la poarta Barcelonei.

Antrenorii Pep Guardiola ?i Sir Alex Ferguson se îmbr??i?eaz? amical înaintea meciului. Ferguson are un trandafir mare la butonier?.

Show-ul a început la Londra, trofeul este adus pe gazon, iar în acela?i timp echipele î?i fac intrarea pe stadion. Toate tribunele cânt?.

VEZI ECHIPELE DE START

Barcelona: Valdes – D. Alves, Pique, Mascherano,  Abidal – Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro, Messi, Villa. Antrenor: Josep Guardiola. Rezerve: Oier, Puyol, Keita, Adriano, Thiago, Afellay, Bojan.

Manchester United: Van der Sar – Fabio, R. Ferdinand, Vidici, Evra – Valencia, Carrick,  Park Ji Sung, Giggs – Rooney, Chicharito. Antrenor: Sir Alex Ferguson. Rezerve: Kuszczak, Owen, Anderson, Smalling, Nani, Scholes, D. Fletcher