România – din nou în Grupa Mondială II a Fed Cup, după 15 ani

simona halepEchipa feminin? de tenis a României a învins forma?ia Serbiei ?i a promovat în Grupa a II-a a Fed Cup, view duminic?, illness dup? ce Sorana Cîrstea a câ?tigat în trei seturi în fa?a juc?toarei Bojana Jovanovski, cu 6-3, 6-7 (7), 6-3, la Arenele BNR din Bucure?ti, în al patrulea meci de simplu al play-off-ului.

Sorana (27 WTA) ?i-a adjudecat destul de lejer primul set, cu 6-3, ?i p?rea c? va încheia conturile rapid ?i în al doilea, în care a reu?it un break la 3-2, iar apoi a condus cu 5-2. La 5-3, Cîrstea a irosit dou? mingi de meci, fapt care a cânt?rit destul de greu la psihicul s?u. În plus, o minge contestat? de sârboaic? a scos-o din ritm ?i Jovanovski a reu?it s? egaleze la 5-5. Cele dou? juc?toare au ajuns in tiebreak, unde Sorana a comis trei duble gre?eli, ultima la 6-5 pentru ea, dup? care Bojana a întors scorul ?i a câ?tigat setul, cu 9-7.

În decisiv, Sorana Cîrstea a început excelent, cu un break, a condus cu 3-1, dar Bojana Jovanovski a f?cut ?i ea un break, egalând la 3-3. Cîrstea a schimbat racheta ?i, dup? un gheim foarte disputat, a reu?it un nou break, încheind setul cu 6-3, dup? un ultim joc dramatic.

Sorana ?i Bojana Jovanovski (39 WTA) sunt la egalitate la meciurile din circuitul WTA, 3-3. Cîrstea a câ?tigat în 2010 la Montreal, în calific?ri, cu 7-6 (4), 6-3, în 2011 la Ta?kent, în primul tur, cu 6-3, 6-1, ?i anul trecut în optimi la Birmingham, cu 6-1, 1-6, 6-1. Jovanovski s-a impus cu 6-4, 6-2 în 2011 în calific?ri la Sydney, ?i anul trecut de dou? ori în China, cu 6-2, 6-1 în primul tur la Guangzhou ?i cu 6-3, 6-2 în turul I la Beijing.

Sorana Cîrstea a adus primul punct pentru România, sâmb?t?, dup? ce a învins-o pe Ana Ivanovic cu 3-6, 6-1, 6-2 în prima partid? de simplu.

Simona Halep a învins-o pe Bojana Jovanovski cu 6-2, 6-4, în a doua partid? de simplu, duminic?, meci reluat de la scorul de 3-1, 15-15 în favoarea Simonei, dup? ce a partida fusese întrerupt? sâmb?t? din cauza ploii.